• Ви знаходитесь тут:

 • Головна
 • Бібліотека
 • Діагностика порушень постави у дітей дошкільного віку

Діагностика порушення постави у дітей дошкільного віку

/Files/images/1030.jpg

Прямий хребет, красива постава, підтягнуті м'язи спини – гарантія правильної роботи всіх органів і хорошого обміну речовин.
Сутула дитина хворіє частіше, ніж струнка. І пам'ять у неї гірша, і характер не «золотий». Але до чого тут спина? Спробуємо розібратися.
Здавалося б, який може бути зв'язок між хребтом і головним болем, частими простудами, гастритом? Багато батьків навіть не підозрюють: залежність тут найбезпосередніша. При сутулості або викривленнях хребта органи дихання, кровообіги, травлення немов здавлені, погіршується їх робота і, відповідно, обмін речовин в цілому. Наприклад, при зігнутому положенні тіла порушуються відтік жовчі і перистальтика кишечника. А це означає, що порушуються травні процеси – виникають запори, розвиваються захворювання шлунково-кишкового тракту. У дітей з викривленнями хребта частіше, ніж у інших, бувають бронхіти і пневмонії. При тих або інших проблемах з хребтом зростаюче серце дитини набуває неправильних розмірів, а при асиметрії лопаток одна легеня може бути менше іншої.


Відбуваються і інші неприємні речі. Зігнутий хребет гірше пружинить, а це означає, що під час бігу і стрибках мозок отримує своєрідні мінітравми – у дитини з'являються головні болі (унаслідок порушення кровообігу в хребетних артеріях шийного відділу хребта), він швидко втомлюється, стає нервовим, дратівливим, у нього погіршуються увага і пам'ять.


Як правило, проблеми з поставою виявляються при диспансеризації, причому нерідко: ті або інші порушення сьогодні виявляють у 60–70% дітей.


Увага, сколіоз!

Взагалі – це тема для окремої і великої розмови, але хоч би частково тут доведеться її торкнутися. Тому що нерідко із-за порушень постави (іноді унаслідок рахіту) у дітей розвиваються різні викривлення хребта – сколіоз.
Це одне з складних ортопедичних захворювань – відхилення хребетного стовпа управо або вліво, яке приводить до серйозних дефектів хребців, зв'язок і м'язів. Перші його ознаки можна відмітити вже в 5–6-річному віці, але зустрічається і природжений сколіоз.


Це – асиметричність лопаток, сідниць, одне плече трохи вище за інше і так далі Але на щастя, у дошкільників сколіоз зустрічається нечасто, найбільш ризикований період – 10–14 років. Щоб поставити правильний діагноз, визначити ступінь і характер сколіозу, лікар-ортопед призначає рентген, іноді – комп'ютерну або магнітно-резонансну томографію.

Чому виникають проблеми?

Причин, що викликають ті або інші проблеми з хребтом дуже багато. Вважається, що велику роль грає спадковість. Від тата і мами дитині дістаються не тільки колір очей і волосся, риси обличчя і таке інше, але і визначена статура. Наприклад, у дітей астенічного типу (худеньких) набагато частіше виникають порушення постави, чим у маленьких здоров'яків. До порушень постави і викривлень хребта може привести плоскостопість, X- або О-образноє викривлення ніг і тому подібне
Але головний «провокуючий чинник» – слабкі м'язи спини, грудей, стегон, які повинні утримувати хребет в правильному положенні. А слабкі м'язи тому, що діти наші катастрофічно мало рухаються. Мультики, комп'ютер привертають дитини більше, ніж салочки, хованки або футбол. Спина стає сутулою і із-за шкідливих звичок. Якщо дитина, наприклад, любить сидіти, підклавши під себе ногу, дивитися телевізор, розвалившись в кріслі або на дивані, малює або пише, зігнувшись над столом – тіло швидко «запам'ятовує» неправильні пози, звикає до них.
Чи все в порядку ?

Щоб зрозуміти, чи нормальна у дитини постава, роздягніть його, попросите встати рівно і уважно оглянете його тіло.
Огляд ззаду
• Лопатки прилягають до спини (у дошкільників – злегка виступають назад), розташовані на однаковій відстані від хребта і на одному рівні.
• Відростки хребців розташовані по середній лінії спини. Хребет не має відхилень ні управо, ні вліво.
• Сідничні складки – симетричні, ямки під колінами знаходяться на одній горизонтальній лінії.
Огляд збоку
• Голова злегка підведена.
• Грудна клітка не запала і не виступає вперед.
• Живіт лише злегка виступає вперед.
• Ноги прямі, а не зігнуті в колінах.
Огляд спереду
• Ребра симетричні.
• Плечі не виступають вперед, знаходяться на одній лінії.
Що таке порушення постави?
Це – відхилення від норми, показані на фотографіях.
«Сутулуватість» – збільшення вигинів хребта у верхніх відділах і згладжування в поперековому.
«Кругла спина» – збільшення вигину на всьому протязі грудного відділу хребта.
«Увігнута спина» – збільшення вигину хребта в поперековій області.
сім «таємних» симптомів


Батьки повинні знати про те, що є не тільки явні, добре видимі ознаки порушень постави, але і приховані симптоми.
• 1. Дитина швидко втомлюється, млява, незграбна.
• 2. Не любить рухливі ігри.
• 3. Скаржиться, що у нього болить голова або шия.
• 4. Після тривалої прогулянки каже, що у нього болять ніжки.
• 5. Сидить, упираючись руками в сидінні стільця.
• 6. Не може тривало знаходитися в одному положенні.
• 7. «Хрускіт» в різних суглобах при рухах у дітей старше за 2-і роки.


Починаємо – і перемагаємо!

Випрямити сутулу спину дитини цілком реально. Тільки не намагайтеся діяти самостійно. Лікувальну гімнастику повинен підібрати фахівець, тому що типи порушень постави різні, відповідно, і комплекси вправ різко розрізнятимуться. Крім того, важливо, щоб саме лікар або методист по лікувальній фізкультурі контролював техніку виконання вправ, інакше вони можуть принести більше шкоди, чим користі. Часто призначаються масаж, грязьові і мінеральні ванни, різні види лікувального душу. Курс розрахований на місяць. Його необхідно повторювати двічі в рік.
А ось з сколізом все набагато складніше. Ефективних результатів можна добитися тільки на початкових стадіях захворювання. Призначаються спеціальна гімнастика, масаж, лікувальне плавання, препарати, поліпшуючі процес обміну речовин. Використовують корсетотерапию (дитина носить спеціальний корсет, виготовлений по індивідуальному замовленню, яке підтримує м'язи спини), проводять електростимуляцію м'язів спини і так далі Лікування сколіозу – процес довгий і складний і триває від року до п'яти років.

Їжа теж лікує

Правильне формування кістково-м'язової системи дитини залежить і від харчування. Щодня в дитячому меню обов'язково мають бути молочні продукти (особливо корисні кисломолочні), фрукти, овочі, не менше п'яти разів на тиждень – м'ясні блюда і не менше два – рибні. Обережніше з солодощами – солодке утрудняє засвоєння кальцію. І трохи менше мучного – саме через зайву вагу часто починаються проблеми з хребтом.


Санкт-Петербург
Дитячий НДІ ортопедії ім. Г.І. Турнера.

Кiлькiсть переглядiв: 491

Коментарi

 • Ablettersodo

  2017-10-08 06:41:54

  This condition is pretty restricted to the reproductive system and could have several causes like a consequence of injury or abnormal blood circulation in the testicles. However, it is important to find the doctor's opinion first before you take these oral medications because they would have bad side effects about the body....

 • лол

  2013-11-05 20:59:50

  норм...

 • Horamareaskkoee

  2013-07-04 23:38:26

  UnfomsVon xaikalitag Dibagrileralt [url=http://usillumaror.com]iziananatt[/url] Sarpephergy http://gussannghor.com Cruisasteeree...